+90 (552) 320 66 09 +90 212 310 2941
Ümit, 2539. Sk. No:48, 06810, 06810 Çankaya/Ankara

3D-DOCTOR YAZILIMI

 
 
Adım 1. Orjinal CD görüntüsü
Adım 2. Segmentasyon 
Adım 3. 3D Mesh model yaratımı 

 http://www.aytasarim.com/portfolio-item/3ddoctor

3D-Doctor, MRi, BT, PET, Mikroskobi, Bilimsel ve Endüstriyel uygulamalar için ileri düzey bir 3D modelleme, görüntü işleme ve ölçme yazılımıdır.

3D-DOCTOR DICOM, TIFF, Interfile, GIF, JPEG, PNG, BMP, PGM, RAW ve diğer bir çok dosya formatındaki gri tonlamalı ve renkli görüntüleri işleyebilir. 3D-Doctor volume render ve surface render gibi işlemleri hastanın 2 boyutlu kesit görüntülerinde gerçek zamanlı olarak elde eder.

Polygon temelli modelleri STL (ASCII ya da Binary), DXF, IGES, 3DS, OBJ, VRML, XYZ gibi formatlara operasyon planlaması, simulasyon, kantitatif analiz ve hızlı prototipleme gibi uygulamalarda kullanmak üzere kaydedebilirsiniz.

CT/MRI imajları herhangi bir eksende tekrar dilimlenebilir. Farklı cihazlardan gelen imajlar fusyon amacı ile birleştirilebilir. Yanlış hizalanmış imajlar otomatik ya da yarı otomatik olarak hizalanabilir. Ayrıca, hasta filmleri dekupe edilebilir, eş olmayan kesit kalınlıkları tekrar dilimlenerek düzeltilebilir, ya da hacimsel yeniden boyutlandırma yapılabilir.

3DBasic script tool sayesinde, Basic benzeri karmaşık 3D programlar yaratabilirsiniz.

3D-DOCTOR FDA tarafından medikal görüntüleme ve 3 boyutlu görselleştirme uygulamalarında onay almıştır. 3D-Doctor, Scientific Computing & Instrumentation Dergisi tarafından 2000 ve 2002 yıllarında En İyi Medikal Görüntüleme ve 3D Görselleştirme Yazılımı onayı almıştır.

 

Kesit Görüntülerinden 3D Mesh Modelleme

3D-Doctor, CT, MR, PET, SPECT gibi cihazlardan gelen DICOM, TIFF, BMP, JPEG, Interfile, PNG, PGM, GIF gibi formatları herhangi bir ek modüle gereksinim duymadan import eder. Hem gri (8 ve 16 bit), hem de renkli imajlar desteklenir. Filmden taranmış imajlar 3D-Doctor bünyesinde gelen film-crop motoru sayesinde kolayca dilimlenir.


Pelvis CT İmajı

Beyin Tümörü Bulunan Bir Kafa MR’ı

Segmentation Tools:

  1. Siyah-beyaz ve renkli imajlar için tam otomatik doku tabanlı segmentasyon.
  2. BT imajları için region tabanlı Object Segmentation ve kolay kullanımlı manuel tracing.

 


Threshold Tabablı Interaktive Segmentation

Doku Tabanlı Tam Otomatik Segmentasyon

3D Model Export: STL (ASCII ve Binary), AutoCAD DXF, 3D Studio (3DS), IGES, VRML, Wavefront OBJ, raw triangles, ve diğer 3D grafik formatlarında export özelliği. Export edilen dosyalar hızlı prototipleme, animasyon ve görselleştirme amaçları için kullanılabilir. Buraya tıklayarak örnek bir .stl dosyası indirebilirsiniz.

Segmentasyon ile nesne sınırları belirlendikten sonra, 3d mesh model yaratmak için farklı surface render özelliklerinden birisi seçilebilir. Farklı doku özelliklerine sahip sonsuz sayıda nesne üretilebilir.


CT kesitlerinden yaratılmış 3D mesh model

MR görüntülerinden 3D mesh halinde yaratılmış tümör ve deri

Ölçüm ve Kantitatif Analiz

3D-Doctor ile alan, 3D nesne alanı, 3D hacim, mesafe, profil, ve image region histogram ölçümlerini yapabilirsiniz. Ayrıca, nesneler hakkında piksel sayısı, piksel yoğunluğu, istatistiksel veri gibi kantitatif sonuçlar elde edebilirsiniz.

3D Görselleştirme

3D-Doctor’un gerçek zamanlı surface render ve volume render özellikleri sayesinde sunumlarınızda görselleştirme desteği alabilirsiniz. BT ve MR’dan yarattığınız 3D nesnelerle 3d animasyonlar yaratabilirsiniz.

 
3D MRI Image cut into 2 parts
 

Farklı cihazlardan gelen imajları register edererk fusion işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. İmajların farklı kesit kalınlıklarında ya da ölçülerinde olması önem taşımamaktadır. 3D-Doctor’da gelişmiş reslice ve registration özellikleri bulunmaktadır.
Aşağıdaki imajlarda PET ve BT füzyonunu inceleyebilirsiniz.


BT ve PET füzyonu

 

BT ve PET füzyonu