+90 (552) 320 66 09 +90 212 310 2941
Ümit, 2539. Sk. No:48, 06810, 06810 Çankaya/Ankara

PROTOTİPLEME HİZMETLERİ

http://www.aytasarim.com/portfolio-item/prototipleme/

 

Ay Tasarım, Hızlı Prototipleme konusunda Türkiye’nin öncü ve lider firmalarından birisidir.Sahip olduğu büyük bilgi birikimi ve tecrübe sayesinde, müşterilerine entegre hızlı prototipleme hizmeti sunabilmektedir.

Bu sayede Ay Tasarım müşterileri, tavsiyelerimiz doğrultusunda dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan SLS, SLA, OBJ, FDM gibi yaklaşık 20 prototipleme yöntemini ve sayısız malzeme seçeneğini kullanabilmektedir.

Gereksinim duyduğunuz prototipler konusunda Ay Tasarım’a başvurduğunuzda, uzman kadromuzun profesyonelliğini farkedeceksiniz.

Hızlı Prototipleme Nedir?

Hızlı prototipleme, bilgisayar destekli tasarım (CAD) dosyalarından direk olarak fiziksel model üretmeye yarayan teknolojilere verilen genel isimdir. Bu üretim tekniğinde, modeller kendisini oluşturan malzemenin katmanlar halinde eklenmesi ve yapıştırılması ile oluşur.

Bir parçanın geliştirilmesi sırasında, üretime geçmeden önce, parçanın prototipine sıkça gereksinim duyulur. Bu nedenle tasarım aşamasındaki bir parçanın birden fazla modelinin yapılması gerekebilir. Üretilen prototip türüne göre değişik muayene ve testler yapılması gerekir. Prototip üzerinde yapılan testler ile parçanın alması istenilen formu veya mekanik özellikleri belirlenebilir. Bu amaçla prototip üzerinde karar verilen değişiklikler, parçanın CAD modelinde düzeltilerek tekrar prototipi veya son hali üretilir.

Hızlı Prototipleme Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Yeni ürün geliştirmede hızlı prototip imalatı sayesinde:
-Olabilecek tasarım hataları kısa zamanda teşhis edilir,
-Ürünü en kısa sürede piyasaya çıkarabilmek mümkün olur.
-Prototipler kalıplar için mastar model olarak kullanılabilir.
-Prototipler, tasarım ekibi, imalat ekibi ve pazarlama ekibi
arasındaki iletişimi ve ortak çalışma verimliliğini arttırır.

Hızlı Prototipleme İle Ne Gibi Parçalar Üretilebilir?

Hızlı Prototipleme sayesinde üretilebilecek parçalarda neredeyse bir sınırlama yoktur. Parçalar birbirine kolaylıkla yapıştırılabildiğinden, üretilmesi istenen parçalarda boyut bir sorun oluşturmaz.

Hızlı prototipleme sayesinde kalıp üretimi de yapılabilir.
Kum kalıp karakterini çok iyi taklit eden kalıpları ve maçaları, düşük ergime dereceli alüminyum, bakır gibi metalleri dökerek kullanabilirsiniz.

Hızlı Prototipleme Ne Kadar Zaman Alır?

Saatler!… Hızlı Prototipleme siparişlerinin teslim hızını, parçanın karmaşıklığı, parçanın hacmi, üretim bandının yoğunlu ve ulaşım olanakları etkiler. Sipariş verildikten sonra parça teslimi süresi genel olarak 4-5 gündür. Özel durumlarda süre 1 gün kadar kısa ya da 10 gün kadar uzun olabilir.