Yürütme Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Berna DENGİZ' e ABD'den anlamlı ödül

Ekleme Tarihi 10.4.2013

“Mühendislik erkek işi” ön yargısını kırmak için kadın akademisyenlere verdiği destek çalışmaları, ABD’de düzenlenen INFORMS Konferansı’nda ödüle layık görüldü.

 OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi yürütme kurulu üyesi, Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berna DENGİZ'e “mühendislik erkek işi” ön yargısını kırmak için kadın akademisyenlere verdiği destek çalışmaları, ABD’de düzenlenen INFORMS Konferansı’nda ödüle layık görüldü.

INSTITUTE for Operations Research and Management Science (INFORMS) kapsamında Yöneylem Araştırması ve Yönetim Biliminde Kadınlar (WORMS) Topluluğunun WORMS 2011 Awards(Women in OR/MS) ödülü, ilk kez ABD dışından bir Türk akademisyene verildi. Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berna Dengiz’in, ödülünü ABD’de düzenlenen törende aldı.

Kadınlar da olmalı
Dengiz, akademik çalışmalarını ABD’de yürüten Prof. Dr. Alice Smith ile uluslararası araştırma iş birliği kurarak ortak projeler yürüttüğünü ve Türkiye’den TÜBİTAK, DPT ve BAP kaynaklı desteklerden yararlandığını, ayrıca uluslararası projeleri için ABD’de National Science Foundation (NSF) destekleri aldığını anlattı. Dengiz, şunları kaydetti:
“Türkiye’nin yedi büyük üniversitesinde 1999 yılında yaptığım araştırma sonuçları ABD’nin çok ilgisini çekmişti. Onlar bunun nedenlerini çok merak ediyorlardı. ABD’de kadın mühendislerle ilgili onlarca topluluk, vakıf ve benzeri kuruluş var. Amaçları ilköğretim ve lise yıllarından başlayarak kız öğrencileri mühendis olmaya yönlendirmek.”