Yerli İhtiyaçların Adresi Kümeler

Ekleme Tarihi 20.06.2018

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “OSTİM yine bu alanda öncülük yapıyor. Oluşturduğu kümelerle yerli ve milli üretimin temellerini oluşturacak. Biz bu alanlarda gerçekten önce yerli ihtiyaçları bu kümelenmeler üzerinden karşılayacağız.” dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Türkiye’nin sanayisindeki gelişmeleri OSTİM’deki gelişmelerden görmek birebir mümkün.” dedi. Kümelenme çalışmalarını yerli ve milli üretim kabiliyetlerinin kapasitesinin oluşturulmasında müthiş bir fırsat olarak değerlendiren Ağbal, “OSTİM yine bu alanda öncülük yapıyor. Oluşturduğu kümelerle yerli ve milli üretimin temellerini oluşturacak. Biz bu alanlarda gerçekten önce yerli ihtiyaçları bu kümelenmeler üzerinden karşılayacağız.” görüşünü paylaştı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, OSTİM’li iş adamlarıyla bir araya geldi. OSTİM programında Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmeler, üretim, sanayileşme gibi konularda mesajlar veren Ağbal sanayicilerin taleplerini dinledi ve soruları yanıtladı. Ağbal, OSATİM’deki kümelenmelerin yeli ve milli üretime sağladığı ivmenin de altını çizdi.

Kendisini OSTİM’in bir parçası olarak gördüğünü ifade eden Bakan Ağbal, bölgenin 6 binin üzerindeki işletme ve 60 binin üzerindeki çalışanıyla 17 sektörde 139 civarında iş kolunda faaliyet gösteren adeta bir KOBİ kent olduğunu belirtti.

“Yarının Türkiye’sine ışık tutuyor”
OSTİM’in Ankara ve Türkiye sanayisine ciddi anlamda değer kattığını dile getiren Bakan Ağbal, “OSTİM kültürüyle, çalışma anlayışıyla yaptıklarıyla, yapacaklarıyla, yarının Türkiye’sine büyük bir ışık tutuyor. Size olan ziyaretlerimde her zaman son derece olumlu geri dönüşler alıyoruz. Türkiye’nin sanayisindeki ilerlemeyi ve gelişmeleri OSTİM’deki gelişmelerden görmek birebir mümkün.” yorumunu yaptı.

OSTİM’in, sosyal donatılarıyla, yönetim yapısıyla, işletmelerinin oluşturduğu kümelenmeleriyle gerçekten örnek bir organize sanayi bölgesi olduğuna işaret eden Ağbal, OSTİM’in ulusal bir marka olmaktan çıkıp, uluslararası bir markaya dönüştüğüne temas etti. Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizinle ne kadar iftihar etsek azdır. Sayın başkanım ben hepinize teşekkür ediyorum. Bunlar sizin emeklerinizle, gayretlerinizle oldu.”

Bölgenin 50 yıllık bir geçmişine dikkat çeken Bakan Ağbal, OSTİM Teknik Üniversitesi’nin kurulmuş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. OSTİM’in bütün birikimini, tecrübesini, sanayi, üniversite iş birliği noktasında inisiyatif alarak çok farklı bir noktaya taşıdığını ifade eden Ağbal, “OSTİM Teknik Üniversitesi, OSTİM Vakfı tarafından kurulan, gerçek manada bir vakıf üniversitesi. Üniversite-sanayi iş birliğini sanayinin merkezinde kurmaya çalışan, son derece özgün bir proje.” değerlendirmesinde bulundu.

Ağbal, üniversitenin açılışını heyecanla beklediklerinin altını çizerek, “OSTİM Teknik Üniversitesi, Ankara, Türkiye ve bölge ekonomisine yeni girişimciler, sanayiciler yetiştirecek devasa bir yapı olacak.” dedi.
Yürütülen sektörel kümelenme çalışmalarına da vurgu yapan Ağbal, bu çalışmaları yakından izlediklerini ve önemsediklerini dile getirdi. OSTİM’in pratikten, teoriye giden yolu uygulayıp ve hayata geçirdiğine işaret eden Naci Ağbal, iş ve inşaat makineleri, savunma sanayii, yenilenebilir enerji, medikal, raylı ulaşım, kauçuk ve haberleşme teknolojilerinde faaliyet gösteren 7 kümenin çok güzel işler yaptığını anlattı.

“Kabiliyetleri ihracat kanalına taşıyacağız”
Hükümet olarak kümelenme çalışmalarını önemsediklerini aktaran ve ‘OSTİM nereden nereye geldiyse Türkiye oraya geldi’ vurgusu yapan Ağbal, “Kümelenme çalışmaları yerli ve milli üretim kabiliyetlerinin kapasitesinin oluşturulmasında müthiş bir fırsat. OSTİM yine bu alanda öncülük yapıyor. Oluşturduğu kümelerle yerli ve milli üretimin temellerini oluşturacak. Biz bu alanlarda gerçekten önce yerli ihtiyaçları bu kümelenmeler üzerinden karşılayacağız. Ama nihai amaç burada oluşturduğumuz yerli ve milli kabiliyetleri ihracat kanalına taşıyarak ciddi bir ihracat potansiyelini de üreteceğiz. Ben burada OSTİM’e sonuna kadar güveniyorum.” mesajını verdi.  

“Global vizyona sahip bir OSB anlayışı var”
OSTİM’de oluşan tecrübenin Türkiye’ye destek sağlayacağına dikkat çeken Maliye Bakanı, “Hükümet olarak sizin yanınızdayız. Çünkü siz bu ülke için doğru ve iyi işler yapıyorsunuz. İstihdam, yatırım, üretim sağlıyorsunuz. İhracata destek veriyorsunuz. Ankara’nın her geçen gün artan ihracatında OSTİM itici güç olma özelliğini taşıyor. Sayın Başkanımıza ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Her geldiğimde yeni bir projeden bahsediyorlar. Bunlar da bizi sevindiriyor. Gerçekten global vizyona sahip bir OSB anlayışı var. Sizin gözünüz üretimdeyse biz de sonuna kadar yanınızda olacağız inşallah.” dedi.

"Üretimden asla vazgeçmeyeceğiz""
Türkiye’nin 3,5 kat büyüyen ekonomik güce sahip olduğunu anlatan Naci Ağbal, şunları ifade etti: ”İhracatta çok daha yüksek potansiyellere erişme imkânımız var. Özellikle Türkiye ekonomisinin yakaladığı başarı hikâyesini iyi anlamak lazım. 2000’li yılların başında Türkiye ekonomisi; büyük ölçüde kırılgan, dış şoklara karşı zayıf, içeride de üretim potansiyelini kullanamayan bir ekonomik görünüme sahipti. Son 16 yıldır ekonomi politikalarında izlediğimiz doğru çözümler Türkiye’yi bu bölgede çekim merkezi haline getirdi.”

Ekonomide yeni bir döneme girildiğini belirten Ağbal, üretim vurgusu yaptı: “Küresel ekonominin gerekleri neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Ama neyi önceleyeceğiz; üretim. Üretimden asla vazgeçmeyeceğiz. Sadece üretimi yukarıda tutmak için, üretimi devam ettirebilmek için neye ihtiyacımız var? Daha fazla kaynağa ihtiyacımız var. O zaman Türkiye’ye kaynak girişini sağlayacak reformları arka arkaya yapacağız.”

İlgili Görseller