Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu - Ankara Şehir Hastaneleri FTR Hastanesi Küme Ziyareti

Ekleme Tarihi 18.03.2021

🩺 Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Doç. Dr. Tolga Tolunay, Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Karakan, Tıbbi Cihaz Onaylanmış Kuruluş ve Klinik Araştırmalar Dairesi Başkanı Dr. Asım Hocaoğlu ve Ankara Şehir Hastaneleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Evren Yaşar,
OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi ’yle bir araya geldi. OSTİM OSB Konferans Salonu’nda gerçekleşen programda, Küme üyesi firmalar, MDR süreçleri ve klinik araştırma konularında karşılaştıkları sorunları TİTCK Başkanına aktardı.
🩺 #OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Fatin Dağçınar, Ankara Şehir Hastanesiyle iş birliklerini geliştirmeye devam ettiklerini dile getirdi. Dağçınar, “Ülkemizin ihtiyaç duyduğu tıbbi cihazların imalatını ortak bir sinerjiyle Kümelenmemizde, Ankara Şehir Hastanemiz ve TİTCK’nın yardımıyla ortaya koymayı hedefliyoruz.” mesajını verdi.
🩺 TİTCK Başkanı Doç. Dr. Tolga Tolunay, medikal sanayinde üreticilerle yakın çalışmanın önemine dikkat çekerek, Sağlık Endüstrileri Başkanlığı’nın kurulum süreçlerinde üreticilerin de görüşlerini de almak istediklerini söyledi.
🩺 Avrupa’nın Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği (MDR) ile ilgili üreticilere destek olacaklarını kaydeden Tolunay, “MDR süreçlerinde elimizden geldiği kadar süreçleri hızlandırmak ve kolaylaştırmak için yardımcı olacağız. Klinik araştırma süreçlerinde de Ankara Şehir Hastanesi bizim için bir başlangıç olacak. Her türlü imkan ve hoca desteği, klinik araştırmalar için güzel bir fırsat.” dedi.
🩺 OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, kamunun kritik ihtiyaçlarının karşılanmasında Savunma Sanayii Başkanlığı’nın modelinin önemine vurgu yaptı. Sağlık Endüstrileri Başkanlığı’nın kurulmasını uzun zamandır beklediklerini dile getiren Aydın, “Hem ülkemizin hem yakın coğrafyamızın hem de bütün dünyanın ihtiyaçlarını karşılayabileceğimize inanıyorum.” görüşünü aktardı.
Sağlık sektöründe geri ödemelerde yürütülen sisteme işaret eden Başkan Aydın, bu sistemle sektörün gelişme imkanının olmadığına dikkat çekti. Bu süreçte üreticilere de önemli sorumluluklar düştüğünü ifade eden Orhan Aydın, “Üreticiler, ürünlerin fiyat ve kalitesi konusunda kamunun beklentilerine cevap verebilmeli. Ürünleri dünyadaki rakiplerinden daha kaliteli olmalı.” değerlendirmesini yaptı.

İlgili Görseller