Türkçe Konuşan İşadamları OSTİM Ziyareti

Ekleme Tarihi 10.04.2013

TOBB’un katkılarıyla düzenlenen Türkçe Konuşan İş Adamları Programı’nın 13.’sü düzenlendi.

 Türkçe Konuşan İşadamları

2005 yılından beri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen Türkçe Konuşan İşadamları Programının 13.’sü gerçekleştirildi. Balkanlar, Kafkaslar, Orta Doğu ve Orta Asya bölgelerinden, kendini Türkçe ifade edebilen girişimci iş adamlarının, Türkiye’deki iş olanakları hakkında bilgi edinerek, ticari işbirlikleri kurmalarını amaçlayan program çerçevesinde, 45 katılımcı Türkiye’ye geldi. Bulgaristan, Kazakistan, Ukrayna, Rusya, Tataristan ve İran gibi birçok ülkeden gelen katılımcılar programın Ankara ayağında da OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret ettiler.

OSTİM’de Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Yatırım A.Ş. Projeler Koordinatörü Abdullah Çörtü ve Genel Koordinatör Bünyamin Kandazoğlu tarafından kabul edilen heyet, iş alanları ile ilişkili olan OSTİM firmaları ile birebir görüşmeler yaptılar.

Program çerçevesinde 13. kez OSTİM’i ziyaret ettiklerini belirten Türkiye Odalar Borsalar Birliği Türkçe Konuşan İşadamları Programı Sorumlusu Birsen Karaloğlu, “Grubu OSTİM’e getirdiğimizde kendimizi işi bitirmiş olarak hissediyoruz” dedi. Karaloğlu, heyet üyelerinin OSTİM’de hem birçok firmayla buluşma imkânı bulduklarını, hem de Türk misafirperverliğinin en güzel örneğini gördüklerini söyledi.

Program çerçevesinde Türkiye’ye gelen heyetlerin seçiminin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapıldığını söyleyen Karaloğlu, program hakkında şu bilgileri verdi: “Program yaklaşık iki hafta sürüyor. Her seferinde Ankara ve İstanbul mutlaka olmak üzere, Anadolu’dan bir ya da iki kente gidiliyor. 13. Program kapsamında da Nevşehir ve Kayseri ziyaret edilecek. Bu ziyaretler genelde ticaret ve sanayi odalarına ve OSB’lere gerçekleşiyor. Programımızın amacı, Türkçe dilinin uluslararası iş dünyasında yaygınlaşmasını, Türkçe dili ile çok uzak coğrafyalardaki insanların birbirleri ile anlaşıp kolay iş yapabilmelerini sağlamak.”

Program sayesinde kendisini Türkçe ifade edebilen girişimci işadamlarının birbirleriyle tanışma ve ticari işbirlikleri geliştirebilme imkanı bulduklarını söyleyen Karaloğlu, “Programın güzel çıktılarını görmek de bizi çok mutlu ediyor. Yararlı alışverişler yapıldığını, güzel işbirlikleri doğduğunu zaman içinde görüyoruz. Hem bu ülkelerle ülkemiz arasında, hem de bu ülkelerin birbirleri arasında kaynaşmalarını görmek de ayrı bir mutluluk vesilesi bizler için” diye konuştu.

Karaloğlu ayrıca, programı yılda 2 kez düzenlediklerini, fakat programın güzel çıktılarını gören TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, program sayısının arttırılması yönünde talimat verdiğini de belirtti.

Programın OSTİM ayağında, Medikal Sanayi Kümelenmesi katılımcı misafir iş adamları arasında sektörümüze ilişkin faaliyet gösteren temsilciler ile ilişkin üye firmalarımızın tanışmaları ve muhtemel iş birliği alanlarının belirlenmesi amacı ile bir araya gelmelerini tertip etmiştir. Katılım gerçekleştiren firmalarımız (Teknomar, EMD, Eryiğit, MOS Medikal, Mixta Medikal, Elmaslar Medikal, Foras Medikal, 4A Medikal) görüşmelerin çok sıcak ve olumlu geçtiğini ifade ettiler.