Türk ve Macar Medikal Sanayicileri Yuvarlak Masada Buluştu

Ekleme Tarihi 12.11.2020

Türk ve Macar Medikal Sanayicileri Yuvarlak Masada Buluştu

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türk-Macar Medikal Sanayi Yuvarlak Masa Toplantısı, her iki ülkeden kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirdi. OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi’nin de yer aldığı toplantıda, Türkiye’nin yatırım ortamı, medikal sanayinin geleceği, ortak yatırım çalışmaları masaya yatırıldı.

Türk-Macar Medikal Sanayi Yuvarlak Masa Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ev sahipliğinde, Bakan Yardımcıları Dr. Çetin Ali Dönmez ile Mehmet Fatih Kacır ve Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis’in eş başkanlıklarında gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkiye ile Macaristan arasında medikal sanayi sektöründe yeni iş birliklerinin kurulması ve yeni yatırımların başlamasına yönelik çalışmalar ele alındı.

İki ülkeden kamu ve özel sektör temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda, Türkiye’nin yatırım ortamı, medikal sanayinin geleceği, ortak yatırım çalışmaları hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu. Toplantıya, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun yanı sıra, OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, İstanbul Sağlık Endüstrisi Kümelenmesi ve ODTÜ Teknokent’de yer alan medikal sanayi firmaları da katıldı.

“Rekabet için birlikte çalışmalı”

Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, Macaristan’ın, Türkiye’nin en yüksek seviyede politik, ekonomik, askeri ve kültürel ilişkilere sahip Avrupa ülkesi olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2018’de iki taraf için belirlediği 6 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine dengeli şekilde ulaşmak için her türlü çabanın sarf edilmesi gerektiğini dile getiren Dönmez, “Özel ve kamu sektörü temsilcilerimiz hem iki ülke arasındaki ticaret hacmini hem de üçüncü ülkelerle rekabet edebilirliğini artırmak için birlikte çalışmalı.” dedi.

Türkiye ve Macaristan arasındaki karşılıklı yatırımların geliştirilmesinin önemine değinen Dönmez, Macaristan’ın Türkiye'deki doğrudan yabancı yatırım stokunun 29 milyon dolar olduğunu ve 88 Macar şirketin Türkiye’ye yatırım yaptığını ifade etti. Dönmez, Türk ilaç üreticilerinin, Avrupa Birliği ülkeleri dahil, 160’tan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını, tıbbi cihazlar pazarının 2 milyar doları aştığını, gelecek 10 yılda yıllık yüzde 6 büyüme beklendiğini belirtti.

Türkiye’nin, dinamik ve yetenekli iş gücü ve üç kıtanın kalbindeki elverişli konumuyla tıp sektörünün yükselen yıldızı olduğuna dikkati çeken Dönmez, “Medikal sektördeki Macar işletmelerini Türkiye'deki yatırım planları ile ilgili olarak bizimle yakın ilişki içinde olmaya teşvik etmek istiyorum.” mesajını verdi.

“Tıbbi biyoteknolojiye öncelik verdik”

Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’de son yıllarda sağlık alanındaki Ar-Ge harcamalarının hız kazandığını dile getirerek, “Bu nedenle, Ulusal Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Strateji’mizde kilit bir alan olarak tıbbi biyoteknolojiye öncelik verdik. Yıllar içinde biyomateryal, biyomedikal ekipman ve tıbbi teşhis kiti üzerine teknoloji yol haritaları ve sektöre özel projeler geliştirdik. Üniversiteler bünyesinde biyoteknoloji merkezleri kurduk. Ayrıca daha geniş bir birlik olarak bu alandaki şirket ve kurumları bir araya getirmek için sağlık kümeleri oluşturulmuştur. Pandemi dönemi, tıp sektörünün hepimiz için önemini bir kez daha gösterdi.” bilgisini verdi.

Kacır, Macaristan ile yakın iş birliğinin aşılar, ilaçlar, tıbbi teşhis ve tedavi ekipmanları ve benzeri alanlarda daha da geliştirilebileceğine yürekten inandığını kaydetti.

Macar şirketleri yatırıma açık

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, her iki ülkenin de sağlık sisteminin çok güçlü olduğunu belirtti. İki ülke arasındaki siyasi, kültürel ve ekonomik alanda stratejik iş birliğine dikkat çeken Macar Diplomat, “Medikal sektörde bahse konu tamamlayıcı etkileşim için önemli bir rol oynayacak. Burada bulunan Macar şirketleri yatırım, ithalat ve ihracat konusunda açık olduklarını belirtti. Bunları desteklemek amacıyla Macaristan'ın Türkiye'de bulunan dış temsilciliklerinin alt yapısı her türlü desteği vermeye hazır.” mesajını verdi.

 

Etkinliğe katılım sağlayan ve ikili iş görüşmelerinde yer alan üye firmalarımız; Elmed, Mixta, Conformed, Turmaks, B-tech, Eryiğit ve Kardinero firmalarımıza teşekkür ederiz.

İlgili Görseller