TİKA – Ankara Kalkınma Ajansı – OSTİM İşbirliği

Ekleme Tarihi 16.04.2013

Ankara Kalkınma Ajansı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) yetkilileri ile OSTİM OSB yetkililerini bir araya getirdi.

Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ortadoğu ve Afrika Dairesi Başkanı Enver Arpa ve TİKA uzmanlarından oluşan heyet OSTİM OSB Yönetimini ziyaret etti. Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı ve Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Muhammed Ali Oflaz’ın da katıldığı toplantıda TİKA’nın Ortadoğu ve Afrika bölgesinde yapmakta olduğu çalışmalarda ortaya koyulabilecek işbirliği olanakları masaya yatırıldı.

OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın tarafından kabul edilen TİKA yetkilileri, görüşmede öncelikle Ortadoğu ve Afrika Dairesi olarak yapmakta oldukları çalışmalardan bahsetti. Arpa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde özellikle sağlık sektöründe çok önemli çalışmalar yürüttüklerinin altını çizdi. OSTİM OSB ile bölgede verilebilecek hizmetler konusunda yapılabilecek işbirliklerini görüşmek istediklerini belirten Arpa, özellikle mesleki eğitim konusunda da OSTİM tecrübelerine ihtiyaç duyduklarını dile getirdi. Arpa mesleki eğitimin önemini şöyle vurguladı:

“Ortadoğu ve Afrika’ya istediğiniz kadar hastane yapın, okul yapın, sanayi tesisi kurun, o tesisleri çalıştırabilecek nitelikte yetişmiş insan gücü olmadıkça, tüm bu işlerin sürdürülebilirliğini sağlayamıyorsunuz. O tesisleri işletecek insanları da ancak mesleki eğitim sistemiyle yetiştirebilirsiniz. Yoksa yaptığınız, faaliyete geçemeyen tesisler kurmak olarak kalır.”

OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın da Arpa’nın sözlerine katıldığını belirterek, mesleki eğitim konusunda çok duyarlı davrandıklarının altını çizdi. Bölgelerinde Meslek Yüksek Okulu’ndan, çırak eğitim merkezine, meslek edindirme kurslarından meslek lisesine kadar birçok eğitim kurumunun faaliyet gösterdiğini belirten Aydın, bu anlamda kendilerinden istenen her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Aydın ayrıca, OSTİM bünyesinde faaliyet gösteren İş ve İnşaat Makineleri, Yenilenebilir Enerji, Savunma ve Havacılık, Medikal Sanayi ve Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmeleri hakkında da konuklarına detaylı bilgi verdi. OSTİM’in tüm bu alanlarda çok iddialı çalışmalar ortaya koyduğunu belirten Aydın, bu çalışmaların karşılığını bulabilmesi için kamu alımlarında yerlilik oranının ve offset uygulamalarının arttırılmasının şart olduğunu dile getirdi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı da, OSTİM’in özellikle kümelenme alanında çok başarılı işler ortaya koyduğunu belirtti. OSTİM’in çalışmalarının birçok ülke sanayisi için örnek teşkil ettiğini söyleyen Balcı, OSTİM Modeli diye bir kavramın ortaya çıktığını ve bu modelin artık ihraç edilen bir sistem haline geldiğini dile getirdi. Bu modelin en önemli ayağının da mesleki eğitime verilen önem olduğunu söyleyen Balcı, TİKA ile yapılacak işbirliğinde OSTİM’in önemli katkılar sağlayacağına inandıklarını belirtti.