Tıbbi Cihazlar Tasarımla Yeniden Hayat Buluyor…

Ekleme Tarihi 11.04.2013

Ankara Kalkınma Ajansı Yenilikçi Uygulamalar Mali Destek Programı katkısı ile yürütülen projenin en önemli aşaması olan endüstriyel tasarım sürecine, sonuçlanan hizmet alım ihalesi ile fiilen başlanmıştır.

 Sağlık Teknolojileri Endüstriyel Tasarım Koordinasyon Merkezi Projesi, endüstriyel tasarımın, üretimde yarattığı katma değeri OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi firmalarına aktarmak amacı ile gerçekleştirilmektedir. Ankara Kalkınma Ajansı Yenilikçi Uygulamalar Mali Destek Programı katkısı ile yürütülen projenin en önemli aşaması olan endüstriyel tasarım sürecine, sonuçlanan hizmet alım ihalesi ile fiilen başlanmıştır.


23 Aralık 2011 tarihinden bu yana 46 medikal ürün üreticisi dahil edilerek sürdürülen proje de; firmaların ürünleri arasından bilimsel veriler ile değerlendirilerek seçilen 10 ürünün katma değerinin yükseltilmesi, yerli üretimin ulusal ve uluslar arası pazarda payının artması amacı ile endüstriyel tasarımları yapılacaktır.

Yapılan ihale sonucunda ikişerli gruplar şeklinde ayrılan ürünler, Daybelge Design, Designnobis, Robust, Futerodesign ve Otto312 tarafından çalışılarak yeni tasarımlarına kavuşacak. Proje sonunda yapılacak olan lansman toplantısında tasarlanmış 10 ürün sergilenerek kamunun dikkatine sunulacaktır.

Sağlık Teknolojileri Endüstriyel Tasarım Koordinasyon Merkezi Projesi, 10 tasarlanmış medikal ürün çıktısından daha önemli ve büyük bir misyona sahip. OSTİM Organize Sanayi Bölgesinin potansiyel endüstriyel tasarım ihtiyacı gözetilerek kurulması planlanan “OSTİM Endüstriyel Tasarım Merkezi” proje ardından hayat bularak, sadece tasarım hizmeti değil aynı zamanda mühendislik desteği ve model, prototip atölyesi ile de üreticiye geniş imkanlar sağlaması planlanmaktadır. Üreticiye yönelik imkanlar ile sınırlı kalmayacak olan merkez, endüstriyel tasarımcıya doğrudan iş olanakları yaratacaktır.