Sağlık Bakanlığı ile Sağlık-Sen SASAM Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen 4. Halk Sağlığı Günleri Sempozyumu'ndaydık!

Ekleme Tarihi 11.10.2018

   Sağlık Bakanlığı ile Sağlık-Sen SASAM Enstitüsü işbirliğiyle, 9-10 Ekim tarihlerinde Ankara Hilton Garden Inn'de düzenlenen 4. Halk Sağlığı Günleri Sempozyumu'nda Ostim Medikal Sanayi Kümelenmesi adına Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet aydıngün ilk oturumdaki konuşmasıyla katılım sağladı. 

Sempozyumun ‘Sağlıkta Millileşme ve Yerlileşme’ başlıklı birinci oturumun moderatörlüğünü Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz gerçekleştirdi. “Türkiye'de Millileşme Politikaları” konusunu anlatan Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu, Türkiye’nin savunma sanayi alanında kendini geliştirdiği gibi sağlık cihazları alanında da geliştirmesi gerektiğini söyledi. ‘Sağlıkta Millileşmenin Ekonomiye Etkisi’ konusu hakkında bilgi veren KİK Üyesi Mehmet Atasever, Türkiye’de artık sağlık hizmeti alanların yüksel ücretler ödemek zorunda kalmadığını dile getirdi. ‘Sağlık Sektöründe Yerli Malzeme Üretimi Örnekleri’ konusunda sunum gerçekleştiren Ostim Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Aydıngün ise sağlık hizmetinde medikal alanda yaşanan sıkıntıları değerlendirdi. Birinci oturumun son konuşmacısı olarak Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, ‘Türkiye'de Sağlıkta Millileşme Çalışmaları’ konusunda sunumunu gerçekleştirdi.

İkinci oturumdan hemen önce kısa bir konuşma gerçekleştiren Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, enfeksiyon hastalıkları hakkında bilgi verdi. Kendi çalışma alanının enfeksiyon hastalıkları olduğunu belirten Prof. Meşe, Sağlık Bakanlığı’nın bulaşıcı olmayan enfeksiyon hastalıklar konusunda aldığı ödülün de kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi. Sağlık hizmetinde yerlileşme ve millileşmenin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Emine Alp Meşe, Sağlık Bakanlığı’nın bu yıl sağlıkta millileşme ve yerlileşme temelinde hareket ettiğini ifade etti.

İlgili Görseller