Rusya Heyetinden Kümelenmemize Ziyaret

Ekleme Tarihi 14.12.2022

Moskova Uluslararası Medikal Kümelenmesi (MIMC) OSTİM’i ziyaret etti. OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetimi ile bir araya gelen MIMC Yönetimi, Moskova Skolkovo’da inşa edilen sağlık kampüsü ile ilgili bilgi verdi. Kampüsün inşa ve işletme süreçlerinde iş birliği arayışında olduklarını kaydeden MIMC Yönetim Kurulu Başkanı Timur Andrbaev, “OSTİM ve OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi ile işbirliği yapmak bizi mutlu eder. Rusya için şuan Türkiye çok önemli. Teknoloji transferi, inovasyon, ürünler ve klinikler konularında işbirliği yapmaya hazırız. İşbirliğimizi başlatmak adına imzaladığımız protokolün iyi bir başlangıç olacağına inanıyoruz.” dedi.

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Fatin Dağçınar, MIMC ile iş birliğine hazır olduklarını ve iş birliği protokolü imzaladıklarını hatırlatarak, “Bu toplantının hem Türkiye hem Rusya tarafı için çok önemli ve iki taraf için fırsat olduğuna inanıyoruz, Moskova’daki bu sağlık kümelenmesi kampüsü projesine ne gibi katkılar verebileceğimizi görüşeceğiz. Burada hastane konusunda uzman firmalar var. Kümelenmemiz üyesi firmalarımız da bu projeye ürün arzı konusunda çok önemli.” dedi.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Moskova Uluslararası Medikal Kümelenmesi’ni OSTİM’de ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Aydın, OSTİM’in medikal sanayinin yanında, iş ve inşaat makineleri, savunma ve havacılık, raylı ulaşım sistemleri, kauçuk teknolojileri, yenilenebilir enerji ve haberleşme teknolojileri sektörlerinde de kümelenmeler ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek, bu başlıklarda da iş birliklerini değerlendirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Toplantıda Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. temsilcileri de katılımcılara USHAŞ hakkında sunum yaparak bilgi verdi.

Moskova Uluslararası Medikal Kümelenmesi, OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi ve Çağdaş Türkiye Araştırmaları Merkezi temsilcileri ile yapılan işbirliği protokolü imza töreni gerçekleştirildi.

Toplantıya, hastane yatırımı olan Türk şirketlerin temsilcileri de katıldı. Toplantının ardından MIMC ve Çağdaş Türkiye Araştırmaları Merkezi temsilcileri, OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi üyesi firmaları ziyaret ederek ürünler hakkında bilgi aldı. Ardından hastane ziyareti ile özel hastanelerin oldukça iyi bir aşamada olduğunu gören Rusya heyeti temsilcileri “Türkiye’de bu kadar gelişmiş ve firmalar olduğunu görmek bizi çok etkiledi” dedi.

İlgili Görseller