Prof. Onaral:“Gençlerimiz avantajımız

Added Date 10.04.2013

Drexel Üniversitesi’nin Biyomedikal Mühendisliği Kurucu Dekanı Prof. Dr. Banu Onaral, OSTİM’de Ankara’nın yenilikçi gençleriyle buluştu.

 Amerika’nın Pensilvanya eyaletinde bulunan Drexel Üniversitesi’nin Biyomedikal Mühendisliği Kurucu Dekanı Prof. Dr. Banu Onaral, Türkiye’deki çalışmalarını da hız kesmeden sürdürüyor.
Ankara’da yaptığı çalışmalarını OSTİM ile işbirliği halinde yürüten Onaral, Ankara’nın yenilikçi gençleri ile buluşma noktası olarak da yine OSTİM’in ev sahipliğini seçti. Organize Sanayi Bölgesi toplantı salonunda, Ankara’nın farklı üniversitelerinden gelen gençlerle buluşan Onaral, hem gençlerin hedeflerini dinledi, hem de kendi tecrübelerine dayanarak tavsiyelerde bulundu. Toplantıya Atılım, Ankara, Hacettepe, Kırıkkale, Başkent ve Gazi Üniversitelerinden gençler ile OSTİM’de iş yapan genç firma temsilcileri ve bazı öğretim görevlileri katıldı.


Ülkenin siyasi ve ekonomik durumundan, gelecekte yıldızı parlayacak iş alanlarına, ticari girişimcilikten, akademik kariyere kadar birçok farklı konuda görüş alışverişinde bulunulan toplantıyı son derece önemsediğini belirten Banu Onaral, kendisi gibi bilim insanlarına düşen görevlerden birinin de gençlere destek olmak olduğunu söyledi. Ülkemizde diğer dünya ülkelerine göre bu kadar genç bir nüfus yapısı olmasının aslında çok büyük bir avantaj olduğunu söyleyen Onaral, gençlerin tek ihtiyacının da önlerinin açılması ve fırsat yaratılması olduğunu belirtti.


Toplantıda görüştüğü gençlerden çok etkilendiğinin altını çizen Onaral; “Kendisini, ülkesini ve dünyayı daha iyi tanıyan, son derece bilinçli bir gençlik geldiğine inanıyorum. Tek yapmamız gereken hayallerini gerçekleştirmeleri için elimizden geleni yapmak. Böyle bir gençlik gücüne sahip bir ülkenin kendi teknolojilerini üretemiyor olması çok üzücü. Kendi teknolojilerini, bilimini üretemeyen ülkelerin bağımlılıktan başka şansı yoktur. Bunun için çalışmaya devam etmeliyiz.”