OSTİM'e Kırgız Hükümetinden Davet

Ekleme Tarihi 25.11.2019

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gelen Kırgızistan Cumhuriyeti Birinci Başbakan Yardımcısı Kubatbek Boronov, OSTİM OSB Yönetimine ve işletmelere çağrıda bulunarak, “Kırgızistan Hükümeti, sizlerle iş birliği yapma noktasında her alanda ne gerekiyorsa yapmaya hazır.” dedi.

Ülkesinin Ankara Büyükelçisi Kubanychbek Omuraliev ile Sağlık, Tarım, Yatırım ve Ekonomi Bakanlıklarının temsilcileri ve geniş bir bürokrat kadrosuyla OSTİM’e gelen Kubatbek Boronov, bölgenin yapısı ve projeleri hakkında bilgiler aldı.

Türkiye’nin en büyük fabrikası

Konuk devlet adamının programında ilk olarak kürsüye gelen OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM’le ilgili bilgiler aktararak, “OSTİM’i bir bütün olarak ele aldığımızda Türkiye’nin en büyük fabrikası gibi düşünebiliriz burayı. OSTİM kendi içinde bir sanayi şehri; bir bölgenin, ülkenin kalkınması için önemli bir örnek.” dedi.

Türk ve İslam dünyasından, Afrika ülkelerinden şehirlerden OSTİM’in benzerini yapma talebinde bulunanlara her türlü desteği, bilgiyi ve birikimi aktarma konusunda çaba sarf ettiklerini dile getiren Aydın, şöyle konuştu: “Bizim gönlümüz ve yüreğimiz Kırgız dostlarımızla beraber. Onların burada olmasından çok memnunuz. Bizim de onlar için yapabileceğimiz bir şey varsa can-ı gönülden yapmaya hazırız. Bu bina, sizin de binanız; işlerinizi geliştirmek, Ankara’yla ve Türkiye ile irtibat kurmak isterseniz bölgemizde de bir ofis ayırabiliriz. Üstüne de Kırgızistan yazabiliriz. Türkçe konuşan iş adamları için bir ofis açtık. Orayı da kullanabilirsiniz. Kazakistan’ın Çimkent Bölgesiyle bir ofis açtık. Buraya da bir Manas Ofisi açmalıyız. Sizin için yapmamız gereken ne varsa emrinize amadeyiz. OSTİM OSB olarak her türlü emrinizde olduğumuzu belirtmek istiyorum.”

”Ofis, iş birliklerine katkı sağlar”

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanychbek Omuraliev, bu yıl OSTİM’i ziyaret eden Kırgız heyetlerinin sayısının fazla olduğuna işaret etti: “İlk olarak Kırgızistan Yatırım Ajansı’ndan ziyarete geldiler OSTİM’e. Büyükelçi olarak ben ziyaret ettim. Son olarak ekonomi alanlarında iş birliği yapmak için bizim Başbakan birinci yardımcımız buraya geldi.”

Deneyimli diplomat, “OSTİM Başkanımız Orhan Aydın’ın Manas Ofisi teklifi için teşekkür ediyorum. Burada bir ofis açılırsa Kırgızistan’dan gelecek iş adamlarımızla buradaki iş adamları arasındaki iş birliklerinin geliştirmesine katkı sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“OSTİM sistemi Kırgızistan’da oluşsun”

Kırgızistan Cumhuriyeti Birinci Başbakan Yardımcısı Kubatbek Boronov, sözlerine, “Kırgızistan Cumhuriyeti Hükümeti adına sizlerin Kırgızistan’ı ziyaret etmenizi istiyoruz. OSTİM’de oluşturduğunuz sistemin Kırgızistan’da oluşması konusunda yardım etmenizi sizden rica ediyoruz. Üst düzey ziyaret düzenlemeye hazırız. Kırgızistan Hükümeti, sizlerle iş birliği noktasında her alanda ne gerekiyorsa yapmaya hazır.” diyerek başladı.

OSTİM temsilcilerini, ticari etkinliklerin artırılması amacıyla ülkesinde toplantı yapmaya çağıran Kırgız devlet adamı, şunları söyledi: “Size gerekli bütün şartları sağlamaya çalışalım. Bilgi, iletişim veya seminer, konferans yürütecek olursanız o konularda da bütün işleri yapmaya hazırız. OSTİM’in küçük bir şubesini Kırgızistan’da açmayı düşünüyorsanız onunla ilgili planlarınızı yapınız. Hatta OSTİM OSB’ye üye olan işletmelerin şubelerini Kırgızistan’a açılmasını da sağlayalım. Çünkü Kırgızistan, Avrasya Ekonomik Birliği’ne üyedir ve ülkemizde üretilen ürünlerin Avrasya ülkelerine satılmasında hiçbir sıkıntı yoktur. Kırgızistan’da üretilen 6 bin civarındaki ürünün Avrasya ülkelerine satılmasına öncelik tanınmıştır. Bu konuda hiçbir vergi, aidat ödeme konuları görüşülmemiştir, öyle bir sıkıntımız yok. Kırgızistan’da üretilen ürünlerimizi Avrasya ülkelerine satmaya imkanınız var.”

“Niyetimiz, yatırımcıları Kırgızistan’a davet etmek”

Kırgızistan’da ticaret yapmada hiçbir sıkıntı yaşanmayacağını bildiren Kubatbek Boronov, “Eğer Türkiye’den kendi şubesini Kırgızistan’a taşımak, orada çalışmalarını devam ettirmek isteyen şirketleriniz varsa onların da gelmesi söz konusu olur. Çünkü onlara da bütün olanakları ve şartları sağlamaya hazırız. Bizim niyetimiz, yatırımcıları Kırgızistan’a davet etmek. Hükümet adına yüksek düzeyde, yurt dışından gelen yatırımcıların güvenliğini sağlamaya her zaman hazırız.” açıklamasında bulundu.

Programın devamında Kırgız bürokratlarla, OSTİM’li iş adamları ticari olanakları değerlendirdikleri ikili iş birliği görüşmeleri gerçekleştirdi. Kırgız bürokratlar, OSTİM’li firmaların ürünleri hakkında geniş bilgi aldı.

İlgili Görseller