OSTIM Medikal Sanayi Kümelenmesi Romanya Büyükelçiliği Ziyareti

Ekleme Tarihi 22.05.2013

“Yatırımlar İlerleyecek, İşbirliğine Hazırız”

OSTİM’in ve Medikal Sanayi Kümelenmesi’nin faaliyetlerini yakından tanımak isteyen Romanya’nın Türkiye Büyükelçisi Radu Onofrei, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve küme yönetimiyle bir araya geldi. İki ülke arasındaki ticaretin gelişmesini istediklerini belirten Büyükelçi Onofrei, Romanya’da medikal alanda yatırımların ilerleme kaydedeceğini ifade ederek “Türkiye ile mükemmel derecede ilişkilerimiz mevcut. Her alanda işbirliğine hazırız.” mesajı verdi.

Avrupa’nın güney doğusunda yer alan ve Polonya’nın ardından Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük ikinci pazarı durumunda olan Romanya, Aralık 1989 Devrimi’nden sonra serbest piyasa sistemine adapte olmaya başladı. İktisadi gelişme amacıyla dış ticarete önem veren ve bu amaçla reformlar yapan Romanya, Batı Avrupa ülkelerine yakın ve önemli ticaret yollarının kesiştiği bir bölgede.

Türkiye, üçüncü ülkeler üzerinden gelenlerle beraber halen 6 milyar Dolar’ın üzerinde bir rakamla Romanya’da en büyük miktarda yatırıma sahip ülkeler arasında yer alıyor. Bazıları orta ve büyük çaplı işletmeler, birçoğu da KOBİ statüsünde olan 6.000’in üzerinde Türk firması toptan ve perakende ticaret, imalat ve hizmetler işkollarını kapsayan geniş bir yatırım aralığında aktif olarak Romanya’da faaliyet gösteriyor.

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi tarafından hazırlanan tanıtım dokümanlarını inceleyen Romanya’nın Türkiye Büyükelçisi Radu Onofrei, OSTİM hakkında detaylı bilgiler edinmek ve ülkesindeki fırsatları anlatmak üzere OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetimini elçilik binasında konuk etti. Onofrei, OSTİM’in geniş kapsamlı çalışmalarını yakından tanımaktan memnun olduğunu dile getirerek “Ülke olarak Türkiye ile mükemmel derecede ilişkilerimiz mevcut. Her alanda işbirliği yapmak istiyoruz” diye konuştu.

“Sağlık ekipmanları ve özel hastanelerle ilgileniyoruz”
Sağlık ve tıp başlıklarının önemli olduğuna işaret eden Büyükelçi Onofrei, “Bu alanlar sadece bakanlığa bağlı olarak çalışmıyor. Son dönemde de ticari ilişkilere dayalı bir sektör olarak görüyoruz. Ticari anlamda iki ülkenin nasıl bir işbirliği yapabileceği konusunda da çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık ekipmanları ve özel hastaneler konularıyla ilgilendiklerini kaydeden Onofrei, “Türk yatırımcıların Romanya piyasasını tanıması ve oradaki talepleri bilmesi gerekiyor. İhracatın yanı sıra iş ortaklığını da düşünmeliyiz. Romanya, tüm Avrupa ve Balkan piyasasına açık bir piyasa. Türkiye’de ürettiğiniz medikal malzemeleri Romanya’da da üretebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Onofrei şu görüşlere yer verdi: “Burada üretilen sağlık ekipmanının fiyat açısından diğer büyük şirketlerle rekabet edebileceği düşüncesindeyim. Türk yatırımcıların stratejik açıdan bakmaları gerekiyor. Romanya hem özel hastaneler hem de kliniklere kapılarını açmış durumda. Doğal olarak kliniklere ve özel hastanelere yatırım yapıldığı takdirde bunlar da tıbbi cihazlara ihtiyaç duyacaklar. Özel hastaneler ve kliniklere tıbbi cihazlarıyla birlikte yatırım yapılmasını öneriyorum. Medikal alanda yatırımların çok ilerleme kaydedecek. Kamuya ait hastaneler de diğer bir müşteri konumunda. Tıbbi cihazların yenilenmesine yönelik çalışmalar yapılabilir.”

“Limitsiz fırsatlar var”
Türk işadamlarına Romanya’da büyük değer verildiğini belirterek sözlerine devam eden Büyükelçi, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yakın bir zamanda Romanya’yı ziyaret edeceğini, bu ziyaretin OSTİM’li firmaların kendini anlatması adına iyi bir imkan olduğunu hatırlattı.

Radu Onofrei, “Bir çok alanda işbirliği yapıyoruz fakat bunu daha da geliştirmek amacındayız. İnşaat başta olmak üzere demiryolu, savunma ve havacılık, yenilenebilir enerji başlıklarında limitsiz fırsatlar var. Hangi alanda destek istiyorsanız size yardımcı olmaya hazırız.” dedi.

Romanya’nın, bulunduğu konum açısından rüzgar enerjisinde Avrupa’da ikinci sırada yer aldığını anlatan Onofrei şunları söyledi: “Savunma sanayinde de çok büyük bir potansiyel mevcut. Türkiye de aynı şekilde çok hızlı ilerliyor. Romanya’nın da savunma sanayinde çok güçlü bir yeri var. Hem Türkiye’deki hem de Romanya’daki şirketlerin birbirleriyle ortaklık kurması için gerekli ortamları sağlamalıyız.”

“Ticaret ve üretim yapmak istiyoruz”
OSTİM’in bir çok sektör ve firmanın bir arada bulunduğu bir üretim kompleksi olduğunu anlatan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da Büyükelçi Radu Onofrei OSTİM’de ağırlamaktan onur duyacaklarını kaydetti.

OSTİM’de küçük ve orta ölçekli işletmeler ağırlıkta bulunduğunu vurgulayan Aydın, firmaların ağırlıklı konularının; medikal sanayi, iş ve inşaat makineleri, yenilenebilir enerji, raylı sistemler, savunma ve havacılık ve kauçuk olarak şekillendiğine işaret etti. Aydın, “Bölgemizdeki firmaların Romanya’yla iş ilişkileri olduğunu düşünüyorum. Orayla irtibatlı firmalar hakkında bilgim var. Geçmişte OSTİM’in kurumsal olarak Romanya’yla çalışmaları oldu. OSTİM Yatırım olarak orada sulama sistemleriyle ilgili bir takım projeler geliştirdik. Medikal alanında ülkemizin en etkin firmaları Ankara’da yoğunlaşmış durumda. Uluslararası standartta üretim yapan gruba sahibiz. Bu grup ticaret yapmak, ürünlerini satmak, üretim amaçlı işbirliği geliştirmek istiyor. Romanya, Türkiye için çok çalışılabilir ve erişilebilir bir yerde. Bu nedenle bir çok fırsat oluşabilir.” dedi.