Medikal sanayi üreticileri sektörün kullanıcıları ile OSTİM’de biraraya geldi

Ekleme Tarihi 10.04.2013

“Bize güvenin ve daha çok fırsat verin”

 OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, yerli medikal ürünlerin piyasadaki payının arttırılması için sektöre öncülük ediyor. OSTİM’de küme yönetimi tarafından düzenlenen satın alma çalıştayında sektör kullanıcıları ile buluşan yerli üreticiler Özel Hastaneler Platformu üyesi hastanelerin yöneticilerine, “Yerli üreticiye güvenin ve bize daha çok fırsat verin” mesajı verdiler.

Özel Hastaneler Platformu Derneği’nin OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi ile ortaklaşa hazırladığı satın alma çalıştayı, OSTİM Teknokent Binası toplantı salonunda gerçekleştirildi. Özel Hastaneler Platformu Derneği üyesi hastanelerden satın alma sorumlularının ve başhekimlerinin katıldığı çalıştayda, OSTİM Medikal Küme üyesi üretici firmalar da hedef kitleleri olan hastanelerin satın alma sorumlularıyla görüşme imkânı buldular.


Ankara, Afyon, Denizli, Konya, Nevşehir, Eskişehir, Samsun, Çankırı gibi birçok ilden özel hastanenin katıldığı çalıştayda Aktifeğitim Danışmanlık Firmasından Uzman Şemsettin Akçay ve Gazi Üniversitesi’nden Alper Güzel de satın alma üzerine seminer verdiler.


Çalıştayın başlangıcında bir konuşma yapan Özel Hastaneler Platformu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, öncelikle kendilerine her türlü desteği veren OSTİM OSB Yönetimine teşekkür etti. Daha önce hizmet kalitesi standartları, medikal muhasebe konularında yapmış oldukları çalışmaların üçüncüsünü satın alma konusunda yaptıklarını söyleyen Altuğ, bundan sonraki süreçte hastanelerin farklı birimlerinde de bu çalışmaları yapmak istediklerini söyledi. “Hastanelerdeki satın alma aslında diğer sektörlerdeki satın almadan çok da farklı değil gibi gözüküyor ama böyle değil” diyen Altuğ sözlerini şöyle sürdürdü; “Özellikle hastanelerdeki satın alma çok farklı. Hastane yöneticileri sizlere şu ürünü ve ya hizmeti satın alın diyor ve siz de o hizmet ya da ürünü alıyorsunuz ama iş bu anlatım kadar kolay değil. Çünkü özel hastanelerin bağlı olduğu ciddi mevzuatlar var. Satın alma birimlerinde çalışan arkadaşlarımız da en az hastanelerin diğer birimlerinde çalışan arkadaşlarımız kadar, hatta belki de daha fazlasını bilmek zorunda. Sağlık uygulama tebliğini bilmek zorundasınız. Sözleşme şartlarını bilmek zorundasınız, bilmediğiniz taktirde farklı sıkıntılar yaşanması kaçınılmazdır.”


OSTİM Medikal Sanayi Kümesi adına konuşan Küme Koordinatörü Oğuz Ünal da, küme üyesi firmaların, hastane satın almalarının dikkat ettiği tüm sertifikasyonlara sahip nitelikte ürünler ürettiklerini ve bu sebeple satın almacıların gönül rahatlığıyla yerli ürünleri tercih edebileceklerini söyledi. Küme üyesi 54 firma ve toplam 1240 çalışanla çok büyük bir fabrika olduklarını söyleyen Ünal; “2.5 yıl içinde eşleştirme ve iş geliştirme faaliyetleri, iletişim ve bilgi paylaşımı, uluslararası tanıtım ve pazarlama faaliyetleri, ihtiyaçlar doğrultusunda projeler geliştirme ve ilgili tarafların bir araya getirilmesi ve lobi çalışmaları ana faaliyetlerimizi oluşturdu” dedi.


Ankara’nın tıbbi cihaz alanında markalaşması yönünde önemli adımlar atıldığını söyleyen Ünal “Artık Türkiye’de tıbbi cihaz nerede üretilir dendiğinde Ankara’da, OSTİM’de cevabını verdirebiliyoruz. Sizlerden isteğimiz de, bundan sonra satın almacılar olarak, yerli üreticiyi takip etmeniz ve yerli üreticinin ürünlerine güvenmenizdir. Bizlere güvenir ve daha çok fırsat verirseniz, ithal ürünlerle rekabetçiliğimizi arttırabilmek için daha çok yatırım yapma imkânı buluruz” dedi.


Çalıştayın öğlene kadar olan kısmında özel hastaneler platformu üyeleri çalışmalarını yürütürken, öğleden sonraki kısımda çalıştaya küme üyesi tıbbi cihaz üreticileri de katıldı. 20 den fazla özel hastaneler platformu üyesi hastane ve 32 tıbbi cihaz üreticisinin katıldığı programın son kısmında tanışma kokteyli düzenlenerek üreticilerin ve hastanelerin birebir tanışması ve iş bağlantıları kurması sağlandı.