Medikal Küme Bağdat'ta Yeni Pazarlar Arıyor

Ekleme Tarihi 11.04.2013

Hedef: İhracat Kapasitesinin Artırılması

 BAĞDAT SAĞLIK FUARI

4-6 ARALIK 2012
Bağdat - IRAK

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, Türk tıbbi cihaz ve tıbbi malzeme üreticilerine yeni pazarlar oluşturmak için Bağdat Uluslararası İlaç, Tıbbi Malzemeler ve Hastane İnşaatı Teknolojileri Fuarına gidiyor. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen “Medikal Sanayi Kümelenmesi, İhracat Kapasitesinin Geliştirilmesi” Projesi Kapsamında hayata geçireceği Irak –Türkiye Tıbbi Cihaz ve Tıbbi Malzeme ikili işbirliği görüşmeleri çalışmalarının ön hazırlığı için 4 -6 aralık 2012 tarihinde Forum Fuarcılık tarafından düzenlenen “Bağdat Uluslararası İlaç, Tıbbi Malzemeler ve Hastane İnşaatı Teknolojileri Fuarı”na, kümemiz stantlı katılım sağlayacaktır. Fuar öncesi irtibata geçilen bi çok yetkili ile görüşmelerin gerçekleşeceği fuarda ayrıca küme üyesi firmalarımız için Irak’lı iş adamlarından gelecek ticari talepler içinde görüşmeler gerçekleştirilecektir. Fuar tarihlerinde Irak’ta olacak tüm üyelerimizi, ülkemizin tıbbi cihaz üreticilerini, Kamu Kurumlarımızın yetkililerini ve diğer tüm misafirlerimizi standımızda görmekten mutluluk duyarız.


IRAK PAZARI HAKKINDA


Irak, yeniden yapılanma sürecinde tüm dünya için kıyasıya rekabetin başladığı gözde bir pazar olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Yönetimden halka kadar Türkiye’ye yönelik olumlu imaj, tarihsel, kültürel bağlar, coğrafi yakınlığın sağladığı lojistik avantajlar, 2003 öncesinde Türk ihracatçılarının Irak’ta en etkin işadamı grubunu oluşturması, Türk ürünlerinin Irak piyasasında tercih ediliyor olması, Türkiye’nin bu ülkedeki etkisini güçlendirici niteliktedir.

Türkiye’nin bu coğrafyadaki ihracat hedefi 2012 yılı itibariyle 25 milyar dolardır. Dünyanın ve tabi ki Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizde ülke genel ihracatımızın geçen senelere oranla %32 düştüğü bir dönemde Irak’a ihracatımızın %76 artması dikkat çekicidir. İhracat yaptığımız ülkeler listesinde 2008 yılında Irak’ın 8. sırada olması ve 2009’un ilk çeyreğinde 2. sıraya oturması önemlidir.

Bölgede savaş süresi boyunca sağlık hizmetlerinin gerilemesi ve yenilendirme çalışmalarının aktif olarak sürdürülememesi halen savaş sonrası sağlık sektöründeki birçok servis ve hizmetin aksamasına sebep vermektedir. Bu bağlamda bölgede gerek yeni hastanelere gerekse mevcut hastanelerin tıbbi teçhizat yenilemelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca savaş süresince meydana gelen bombalama ve kimyasal atıklar ülkedeki kanser ve diğer hastalıkların artmasına yol açmıştır. Öte yandan günümüz dünyasında sağlık turizminin önem kazandığı göze alındığında birçok Irak’lının Türkiye’de ki sağlık hizmetlerini almak üzere Türk hastanelerine ve kaplıcalara ilgisi artmıştır.

Sağlık sektöründe yapılan yeni yatırımlar çerçevesinde Irak Sağlık Bakanlığı’nın açtığı ihalelerde Türk firmaları boy göstermeye başlamıştır. Bakanlığın uzun vadede düşündüğü diğer yeni projeler de Türk firmalarca yakından takip edilmektedir.

Ülkede uzun bir aradan sonra ilk kez düzenlenecek olan Bağdat Sağlık fuarı sağlık sektöründe düzenlenen tek fuar olma özelliğine sahiptir. Fuarın organizasyonu Bağdat Fuar Alanı’nda 3 hol, toplam 3500 m²’de yapılacaktır.

Bağdat Uluslararası İlaç, Tıbbi Malzemeler ve Hastane İnşaatı Teknolojileri Fuarı 4 – 6 Aralık 2012 tarihleri arasında uluslararası bir platformda gerçekleştirilecek olup fuarın Türkiye ulusal katılım organizasyonu Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. tarafından yapılacaktır.