Macaristan’a Medikal İş Birliği Köprüsü Kuruldu!..

Added Date 9.10.2019

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi ile #Macaristan’da faaliyet gösteren Mediklaszter Kümelenmesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

İki kurum arasında ortak faaliyetler ve ticari girişimleri kapsayan protokole; OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Fatin Dagcinar ile Mediklaszter Başkan Yardımcısı Andras Arnold Steiner imza koydu.

İmza törenine; OSTİM OSB Yönetim Kurulu Üyesi Behzat Zeydan, OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mehmet Aydıngün ve Veysel Ersun Nasırlıoğlu, Macaristan Ticaret Ataşesi Áron Sipos, Macaristan İhracatı Geliştirme Ajansı (HEPA) Sağlık Birim Yetkilisi Erika Jako, Macaristan’ın dış ekonomik ilişkilerine katkıda bulunmak ve onu çeşitlendirmek amacıyla çalışan dış ticaret şirketi ALX Hungary’nin Türkiye Ülke Direktörü Mert Danişger, Resmi İlişkiler Müdürü Ersin Ertaş ile Macar sanayiciler katıldı.

“Macaristan Avrupa’ya açılan kapı”
#OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Şovrumu’nda gerçekleşen protokol imza töreninden sonra açıklamalarda bulunan OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Fatin Dağçınar, iki ülke arasındaki tarihi bağlara dikkat çekerek Mediklaszter Kümelenmesi ile iş birliği kararını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Macaristan’ın, Türk ürünlerinin Avrupa’ya açılmasında bir kapı olduğunu belirten, protokolün Macar sanayiciler için de Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika ve Afrika ülkeleri ile ticarette bir avantaj olacağını bildiren Dağçınar, “Birbirimizi rakip görmüyor, birbirimizi tamamlayacağımıza inandığımız için iş birliğini olumlu karşıladık. İki tarafa da hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

Mediklaszter Başkan Yardımcısı Andras Arnold Steiner de, “OSTİM’le imzaladığımız bu anlaşma bizim için mutluluk verici. Toplamda 400’e yakın firmanın iş birliği yapmasını sağlayacak bir anlaşma. Bize bu fırsatı sundukları için teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türk ve Macar firmalarının birlikte parça ve ürün üretmesine alt yapı oluşturmak istediklerini kaydeden Steiner, bu potansiyeli gördüklerinin altını çizdi.

Tören programı çerçevesinde OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi ve OSTİM hakkında detaylı bilgiler edinen konuklar daha sonra küme üyesi Normmed’de incelemelerde bulundu.

Related Images