Kümelenmemiz Rusya'da 3 İşbirliği'ne İmza Attı

Ekleme Tarihi 18.06.2022

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Fatin Dağçınar, Uluslararası Kazan 2022 Ekonomi Zirvesi’nde medikal sektörde Rusya ve Türkiye arasındaki iş birliklerinin geliştirilmesi için Rusya Müftüleri Konseyi Sağlık Komitesi ve Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı'nın Sağlık Hizmetleri Müdürleri Başkanı ve Moskova Uluslararası Tıp Kümesi ile iş birliği protokolleri imzaladı. Çalışmaların başladığını bildiren Dağçınar, “Rusya ile ekonomik ilişkilerin gelişmesi için yoğun çalışmalarımız devam ediyor. Avrupalı ve ABD’li firmalarının Rusya'dan çekilmesinden doğan fırsatlardan firmalarımızın yararlanabilmesini hedefliyoruz.” dedi.

 
 
 
 
 

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da düzenlenen Uluslararası Kazan 2022 Ekonomi Zirvesi’nde OSTİM’i ve Türk medikal sektörünü temsil etti.

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Fatin Dağçınar, zirvede katılımcılara, Türkiye Sağlık Kümelenmeleri İş birliği Platformu ile birlikte Türk sağlık endüstrisi hakkında geniş bilgiler verdi. Fatin Dağçınar, geleceğin sağlık teknolojileri ve Türkiye’de bu alanda yapılan çalışmaları aktararak, Türkiye-Rusya tıbbi cihaz sektörleri arasındaki iş birliğinin gelişimi için görüşlerini de paylaştı.

Kazan’da OSTİM’in tüm kurum ve kuruluşlarını da tanıtan Dağçınar, OSTİM Teknik Üniversitesi, Ostim Teknopark, İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM), OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi (ENERJİK), Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS), OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi ve Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) ile ilgili de potansiyel iş birliği konularında görüşmeler gerçekleştirdi.

Rusya pazarının önemine dikkat çeken Dağçınar, “Rusya ile ekonomik ilişkilerin gelişmesi için yoğun çalışmalarımız devam ediyor. Avrupalı ve ABD’li firmalarının Rusya'dan çekilmesinden doğan fırsatlardan firmalarımızın yararlanabilmesini hedefliyoruz.” dedi.

Nükleer tıpta iş birliği imkanı

Dağçınar, Rosatom’un Ortadoğu ve Türkiye Müdürü Alexander Voronkov ile de nükleer tıp alanında yapılabilecek iş birliği imkanları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Voronkov ile Türkiye’de de bir araya geleceklerini kaydeden Fatin Dağçınar, iş birliği konularını detaylandıracaklarını vurguladı.

“Tataristan Rusya pazarına giriş kapısı”

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Fatin Dağçınar, zirve kapsamında Rusya Müftüleri Konseyi Sağlık Komitesi ve Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı'nın Sağlık Hizmetleri Müdürleri Başkanı ile üç taraflı iş birliği protokolü imzaladı.

Tataristan ile tarihsel, kültürel ve dini bağlara dikkat çeken Dağçınar, “Rusya pazarına girişte yurt dışından gelen yatırımlara birçok kolaylık sağlanması açısından pazara giriş kapısı olarak kullanılabilir. Rusya’nın tamamında batılı devletlerin bırakıp gittiği tesislerinin Türkler tarafından tekrar işler hale getirilmesini de değerlendirmemiz gerekiyor.” dedi.

Kümeler arası iş birliği başladı

İş birliği protokolü kapsamında taraflar, tıp alanında ortak faaliyet ve iş birliği yapma konusunda anlaştı. Protokol, yönetimi dahil olmak üzere sağlık alanında danışmanlık, analitik, metodolojik, teknolojik, uzman ve diğer faaliyetlerin uygulanması alanında tarafların uzun vadeli, ortak, karşılıklı ve yararlı iş birliklerini kapsıyor.

Moskova Uluslararası Tıp Kümesi (MIMC) Başkanı Ildar Khayrullin ile bir araya gelen Dağçınar, iş birliği fırsatlarını görüştü. MIMC’nin ileri tıbbi uygulamaları, tıp eğitimini, sağlık hizmetleri yönetimi uygulamalarını ve biyomedikal teknolojileri Rusya'da yaymak ve sağlık alanında daha geniş uluslararası iş birliği sağlamak amacıyla Moskova Hükümeti tarafından başlatılan büyük bir sağlık altyapısı projesi olduğunu belirten Dağçınar, küme ile iş birliğine başladıklarını kaydetti.

İş birlikleri kapsamında OSTİM'in deneyimlerini paylaşmak için etkinlikler düzenlenecek, ortak projeler yapılacak, biyomedikal teknoloji parklarının geliştirilmesine katkı sağlanacak. MIMC’de OSTİM’in bir irtibat bürosunun kurulması, ve OSTİM'de de MIMC’nin bir şubesinin kurulması gibi konular üzerinde çalışmalar devam ediyor.

İlgili Görseller