Kobay D.H.L. San. ve Tic. A.Ş.

Uzayçağı Cad. 1308. Sk. No:6 (OSTİM ODTÜ TEKNOKENT) Yenimahalle/Ankara
0312 394 70 94
0(312) 995 06 94
www.kobay.com.tr

Kobay Deney Hayvanları Laboratuvarı 12 Eylül 2008 tarihinde kurulmuştur.

Kurucu üyelerimizden ve Yönetim Kurulu Başkanımız Veteriner Hekim A.Begüm Buğdaycı Açıkkol, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden 2007 yılında üçüncülük derecesi ile mezun olmuştur.

Kurucu üyemiz A.Begüm Buğdaycı Açıkkol ülkemizdeki sağlıklı deney hayvanı ihtiyacının karşılanmasını amaçlayan projesi ile Bilkent Üniversitesi, Cyberpark, GYİAD, Akbank ve LabX ortaklığı ile düzenlenen “Bir Fikrin mi Var?” iş fikri yarışmasına katılarak 750 proje arasından birincilik ödülünü almaya hak kazanmıştır. “Sağlıklı üretim ile sağlıklı deney hayvanı, sağlıklı deney hayvanı ile sağlıklı deney, sağlıklı deney ile sağlıklı sonuçlar” fikrine destek veren iş insanlarının sağlamış olduğu yatırım gücü ile start-up olarak kurulmuştur.

Laboratuvarımız Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan Çalışma Ruhsatını 06.03.2009 tarihinde alarak Türkiye'deki ilk ve tek özel deney hayvanları üretim laboratuvarı olmuştur.

Laboratuvarımız, SPF (Spesifik Patojen Free) ve konvansiyonel deney hayvanları olmak üzere deney hayvanı üretimine devam etmektedir.

Kobay Deney Hayvanları Laboratuvarı Araştırmacıların çalışmalarını yapabilmeleri için Türkiye'de ilk defa Merkezi Etik Kurul'a bağlı “Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurul” Kurulması için izin almıştır. Böylelikle Laboratuvarımızın “Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu” kurulmuştur. Bu sayede şirketimizin yürüttüğü deneysel çalışmalar dışında, deney hayvanları kullanım sertifikası olan bireysel araştırmacılarında faaliyette bulunması sağlanmıştır.

Kobay Deney Hayvanları Laboratuvarı “Yerel Etik Kurulu” aracılığıyla düzenlemekte olduğu "Deney Hayvanı Kullanım Sertifikası Eğitim Programları" ve "Cerrahi Eğitim Programları" ile bilim insanlarına Eğitim yönünden de katkıda bulunmaktadır.

Laboratuvarımız Türkiye'nin ilk laboratuvar hayvanı ihracatını Uruguay'a ve ilk laboratuvar hayvan suşu lisans ihracatını da Maceristan'a gerçekleştirmiştir.

Şirketimizin bünyesinde Deney Hayvanları Üretim Laboratuvarı, Araştırma Geliştirme Laboratuvarı, Hücre Kültürü Laboratuvarı ve Histopatoloji Laboratuvarları bulunmaktadır.  

Bugün artık Kobay Deney Hayvanları Laboratuvarı bir scale-up olarak araştırma geliştirme çalışmalarına ve ülkemizde gerçekleştirilen Covid-19 Aşı Gruplarının birçoğu ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim Bilgileri