Kızlar STEAM ile Kariyerini Planlıyor Projesi Kapsamında 20 Kız Öğrenciyi Ağırladık!..

Ekleme Tarihi 26.06.2019

11. sınıfa devam eden 20 kız öğrenci, Fen, Teknoloji, Mühendislik, Sanat, Matematik (STEAM) alanlarında çalışmalarını desteklemek amacıyla OSTİM Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen teknik geziye katıldı.

Öğrencilere öncelikle OSTİM Teknik Üniversitesi ve OSTİM hakkında detaylı bilgiler verildi. OSTİM’de sürdürülen yerli ve milli projelerle üretilen ürünlerden bazıları hakkında bilgi verildi.

OSTİM Teknik Üniversitesi Kariyer Planlama ve İş Başı Eğitimi Ofisi Müdürü Yasemen Çalışkan kariyer planlama konusunda bilgiler verdi. Çalışkan ayrıca, üniversite adayı gençlere OSTİM Teknik Üniversitesi ‘Dünya Sizi Bekliyor’ isimli sunum yaptı.

OSTİM Teknik Üniversitesi akademisyeni Egehan Özkan, Proje Koordinatörü Yurdum Hasgül, Basın Halkla İlişkiler ve Tanıtım Daire Başkan Vekili Ayça Kurgan kendi kariyer yollarından bahsetti. OSTİM Teknik Üniversitesi’nin sunduğu fırsatlarla öğrencilere iş hayatına başlarken ne kadar avantajlı olduklarını anlattılar.

OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi Koordinatörü Dr. Kayhan Olanca, öğrencilere OSTİM ve kümelenmeleri anlattı. Olanca, Ankara’da bulunan diğer Organize Sanayi Bölgeleri’ndeki pek çok firmanın OSTİM’de doğup büyüdüğünü ve OSTİM’in Ankara’nın büyük bir kuluçka merkezi olduğu bilgisini verdi.

Öğrenciler daha sonra Türkiye’nin ilk ortak medikal showroom’u olan OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi ortak showroomu’nu ziyaret etti. OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Koordinatörü Nilsu Bozdemir öğrencilere, OSTİM’li firmaların medikal sektöründeki ürün ve tıbbi cihazlarını tanıttı. Ürünleri yakından inceleyen öğrenciler, tıbbi cihazlarla ve üretimleriyle ilgili merak ettiklerini Bozdemir’e sordu.

OSTİM’de firma ziyareti de yapan öğrenciler, OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi üyesi Normmed firmasının üretim tesislerini gezdi. Öğrenciler firmada; üretim, kalite, planlama, işletme, gibi pek çok meslekten çalışanlarla görüşme ve meslekleri hakkında bilgi edinme fırsatı buldu.

Öğrencilerin ikinci durağı ise OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) üyesi EMGE firması oldu. Öğrenciler burada da savunma ve havacılık konusunda firmanın ürettiği ürünleri inceledi.

İlgili Görseller