Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Girişimciler Odası (ATAMEKEN) Türkistan Eyaleti ve Çimkent Müdürü Abubakirov Askar ve beraberindeki iş adamları OSTİM’i ziyaret etti.

Added Date 17.09.2018

Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Girişimciler Odası (ATAMEKEN) Türkistan Eyaleti ve Çimkent Müdürü Abubakirov Askar ve beraberindeki iş adamları OSTİM’i ziyaret etti.

Toplantıda Kazak heyete OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, bölgenin kuruluşu, ve sürdürdüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi. OSTİM’in 50 yılı aşan geçmişine dikkat çeken Arıcı, “Burada 50 yıllık bir tecrübe var. Bölgenin ve işletmelerin nasıl olması gerektiğiyle ilgili bilgi birikimimiz var. Sizlerle de bu bilgileri paylaşmaya hazırız.” dedi.

OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. Genel Müdürü Abdullah Çörtü, Kazakistan’ın Çimkent şehrinde gerçekleştirdikleri OSTİM modelinin transferine yönelik çalışmaları anlattı.

Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi Koordinatörü Dr. Kayhan Olanca, Çimkent’te bulunan Ontustik Organize Sanayi Bölgesi ile yürüttükleri iş birlikleri hakkında bilgi verdi. Ontustik Organize Sanayi Bölgesi’nde Hoca Ahmet Yesevi (HAY) OSTİM irtibat ofisi açıldığını kaydeden Olanca, aynı misyonla, OSTİM’de de HAY Ontustik irtibat ofisinin bulunduğunu vurguladı. Olanca iki bölgede de bulunan irtibat ofisleri aracılığıyla iş birliği fırsatlarını yakından takip ettiklerini belirtti.

“İlişkilerimizi canlandırmak istiyoruz”
ATAMEKEN Türkistan Eyaleti ve Çimkent Müdürü Abubakirov Askar, OSTİM’in Çimkent’te bulunmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Kazakistan ve Türkiye’nin dost ve kardeş iki ülke olduğunu hatırlatan Askar, dost ve kardeşlik ilişkilerinin ikili iş birliği ve ticaretle pekiştirilmesi gerektiğine değindi.

Bölgeler arasında ve iki ülke arasındaki iş birliklerini ve ticaret hacmini artırmak istediklerini dile getiren Askar, “İlişkilerimizi canlandırmak istiyoruz. Türkiye’den ve OSTİM’den gelecek yatırımcılara bölgemiz ve ülkemiz hakkında bilgiler vererek, hızlı, güvenli ve doğru yatırım yapmalarına yardımcı olabiliriz.” dedi.

OSTİM’li yatırımcılara Kazakistan’daki yatırım desteklerini ve fırsatları anlatabileceklerini ifade eden Askar, Kazakistan’da yoğunlukla yatırım ihtiyacı duyulan sektörlerin başında, tarım, enerji, inşaat, mobilya, plastik ve kimyanın geldiği bilgisini verdi. 

Kazakistan heyeti, toplantının ardından OSTİM Medikal Küme Ortak Showroomunu ziyaret etti. Ardından bölgede üretim yapan firmaları da gezen heyet OSTİM’deki üretim yeteneklerini yakından görme fırsatı buldu.