Gambiya Sağlık Bakanı Kümelenmemizi Ziyaret Etti

Ekleme Tarihi 22.02.2020

Gambiya Sağlık Bakanı Dr. Ahmadou Lamin Samateh, ülkesindeki hastanelerin yapımı için Türkiye’den destek beklediklerini bildirdi. Bakan Samateh, “Bizim hastanelerimiz, sizin hastaneleriniz gibi olsun istiyoruz. Bunun için sizin gibi önemli insanlarla bağlantı kurmamız gerektiğini biliyoruz. Bizim aynı zamanda orada hastanelerde çalışacak önemli mühendislere ve bunun eğitimini verecek insanlara ihtiyacımız var.” dedi.

Gambiya’nın Ankara Büyükelçisi Landing Kinteh ve bürokratlarıyla birlikte OSTİM’e gelen konuk bakan, Türkiye’nin, uzun yıllardır Gambiya’nın çok iyi dostu olduğunu belirterek, “Ortak amaçlara, kültüre sahibiz. Birçok alanda sizinle birlikte iş birliğine açığız. Yüksek standartlar olduğu için OSTİM’e geldik. Burada, insanların detaylara dikkat ettiğini, yüksek kalite ve sürdürülebilirliğe önem verdiklerini biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dr. Ahmadou Lamin Samateh, OSTİM’de Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Fatin Dağçınar ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

“Kümelerimize her türlü garantiyi, desteği veriyoruz”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, bölgede küçük ve orta ölçekli 6.200 işletmenin 17 ana sektör 139 iş kolunda üretim yaptığını kaydetti. OSTİM’in bir şehir kurmak için tüm bileşenlerin bulunduğu bir üretim bölgesi olduğunun altını çizen Aydın, şöyle konuştu: “Bölge olarak Afrika ülkeleri ile de ilişkilerimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Fas, Tunus, Cezayir, Nijerya, Somali, Güney Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Gana ve birçok ülke ile iş geliştirmeye gayret ediyoruz. Gambiya ile de iyi ilişkiler geliştirme konusunda her türlü iş birliği ortamlarını hazırlamaya hazırız. Bölgemizde; medikal, iş ve inşaat makineleri, kauçuk, enerji, raylı sistemler, haberleşme teknolojileri, savunma ve havacılık gibi ana başlıklar var.

Bakanımızın ihtiyaçları için bireysel olarak firmalarımız üzerinden gidilebilir ama burada bir ekosistem var. Firmalar, üniversiteler, kamu kurumlarının beraber olduğu bir ekosistem; bölgemizin ve ülkemizin güvendiği akredite olmuş topluluk, tüm sektörlerin sorunlarına çözüm üretebilecek bir yapı. Sadece ticaret değil. Biz de, organize sanayi bölgesi olarak; devletin kontrolünde, kanunla kurulmuş bir sanayi organizasyonuyuz. Kümelerimize her türlü garantiyi, desteği veriyoruz ve arkasındayız. OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, Sağlık Bakanlığı ile Sanayi Bakanlığı ile de entegre olmuş bir yapı. Sayın Ahmadou Lamin Samateh Bakanımızın ihtiyaçlarına çözüm bulmakta emirlerine amadeyiz.

“Yüksek standartlar olduğu için OSTİM’e geldik”

Gambiya Sağlık Bakanı Dr. Ahmadou Lamin Samateh, Türkiye’nin, uzun yıllardır Gambiya’nın çok iyi dostu olduğunu bildirdi. İki ülkenin ortak amaçlara sahip olduğunu dile getiren Samateh, şu görüşleri paylaştı: “Birçok alanda sizinle birlikte iş birliğine açığız. Yüksek standartlar olduğu için OSTİM’e geldik. Burada, insanların detaylara dikkat ettiğini, yüksek kalite ve sürdürülebilirliğe önem verdiklerini biliyoruz. Uzun zamandır ülkemizi yeniden inşa etmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken de yüksek kaliteli ürünler ve şirketlerle çalışmak istiyoruz. Bunun için çok uğraşıyor ve dua ediyoruz; ‘Gambiya inşallah Türkiye gibi olur.’ Büyükelçimizle bu sebeple burada bulunuyoruz.

“Hastanelerimiz sizinkiler gibi olsun”

Bizim hastanelerimiz, sizin hastaneleriniz gibi olsun istiyoruz. Hastane inşaatı zor bir iş, onun da farkındayız. Biz hala çok basit camları ve yapıları olan hastanelere sahibiz. Biz, sizinki gibi hastaneler istiyoruz. Bütün bağlantısı, şebekesi olan, sistemi oturmuş hastaneler istiyoruz. Bunun için çok uğraşmamız lazım. Bunun için sizin gibi önemli insanlarla bağlantı kurmamız gerektiğini biliyoruz. Bizim aynı zamanda, orada hastanelerde çalışacak önemli mühendislere ve bunun eğitimini verecek insanlara ihtiyacımız var. Buradan ürün aldığımız zaman, bir alarm olduğu vakit Türkiye’den kalkıp buraya uçakla bir anda gelip destek sağlayacak ekibe de ihtiyacımız var. Bu sebeple biz buradayız.”

“Gambiyalı gençler Türkiye’de okusun”

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Fatin Dağçınar, küme üyelerinin nitelikli çalışmalarla ürünler ürettiğini ve dünyanın birçok ülkesine ihraç ettiğini vurguladı. Küme olarak Gambiya Devleti’nin yatırımlarına tedarik sağlayabileceklerini belirten Dağçınar, Gambiyalı gençlerin Türkiye’deki biyomedikal mühendisliği fakültelerinde eğitim alabileceğini söyledi.

İlgili Görseller