Derneğimizin İlk Genel Kurulu Toplantısını Gerçekleştirdik

Ekleme Tarihi 10.04.2013

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Derneği’nin ilk Genel Kurul Toplantısı 06 Mart 2012 Salı OSTİM – ODTÜ Teknokent Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

 Genel Kurul’a kadar geçici Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Kayhan Kayan, Genel Kurul’un açılışında yaptığı konuşmada; “Kümelenme çalışmaları sayesinde rekabetin birinin kaybederken birinin kazandığı bir oyun olmadığını, birlikte kazanabildiğimizi gördük” dedi. Kayan, “Bu iki yıl içerisinde kümelenme çatısı altında hangi kuruma gidersek gidelim, herkes tarafından memnuniyetle kabul edildik. Kendi içerimizde de ortaklaşa ihracat ve Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirdik” şeklinde konuştu. Dernekleşme gerekçesinin kümenin bir tüzel kişiliğe ihtiyaç duyması olduğunu söyleyen Kayan, kümelenme çalışmalarının bu süreçten etkilenmeyeceğinin de altını çizdi.

Genel Kurul’da Divan Başkanlığına seçilen OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın da konuşmasında kümelenmenin öneminde değindi. Aydın tüzel kişilik olarak dernek yapısı altında bulunsa da kümelenme çalışmalarının dernekle ifade edilemeyecek bir konu olduğunu söyledi. Aydın Şunları söyledi: “Biz OSTİM olarak 4 farklı başlıkta yapmış olduğumuz kümelenme çalışmalarının bereketini ve sinerjisini çok rahat görebiliyoruz. Sadece medikal alanında değil, enerji, savunma ve iş ve inşaat makineleri başlıklarında da çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımız devletin politikalarına etki edecek kadar sonuçlar doğurdu. Medikal Kümelenmemizin yapmış olduğu İnovankara projesinde sağlık sektörünün hemen hemen tüm taraflarını bir araya getirdik. Orada offset uygulamalarını ve yerli katkı oranlarının mutlaka arttırılması gerektiğini konuştuk. Orada konuştuklarımızla Sağlık Bakanlığımızın dikkatini çektik. Bizi çağırdılar, konuştuk, toplantılar yaptık ve sonuçta Sağlık Bakanlığı’nın mevzuatına offset uygulaması ve Ar-Ge biriminin kurulması bu çalışmayla gerçekleşti. Kümelenme çalışmalarını daha çok güzel çıktılarını alacağımıza da gönülden inanıyorum.”


Toplantının son kısmında yapılan ve 25 firmanın adaylığını açıkladığı seçim sonuçları aşağıdaki gibidir: